Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest uiszczanie podatku dochodowego, którego wysokość zależna jest od formy opodatkowania. Przepisy wskazują na następujące sposoby opodatkowania dochodów:
VAT to podatek od towarów i usług, którego nie musi płacić każdy przedsiębiorca. Są z niego zwolnione te podmioty, których sprzedaż w ciągu roku nie przekracza 200 tys. zł, a także firmy realizujące działalność m.in. w zakresie dostawy produktów rolnych (rolnicy ryczałtowi) oraz zarządzania funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi. Przedsiębiorstwa, które muszą płacić podatek VAT podlegają pod stawki 23%, 8% oraz 5%. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje także na stawkę 0%, którą można zastosować np. przy usługach związanych z eksportem i importem towarów.
Jeśli przedsiębiorca posiada nieruchomość, również będzie musiał odprowadzać od niej podatek, a wysokość tej daniny ustalana jest w postaci decyzji przez prezydenta, burmistrza lub wójta. Ważne jest też to, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z nieruchomości w celu prowadzenia działalności, mogą wydatek ten zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu.
Przedsiębiorców dotyczy także obowiązek opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych. Daniną tą objęte są m.in.:
Szczegółowy wykaz oraz stawki podatku można znaleźć w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jak widać prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca musi uiszczać kilka danin. Ich rozliczanie znacząco ułatwi współpraca z biurem rachunkowym, w którym księgowi pomogą także w sporządzeniu dokumentów, które są niezbędne przy odprowadzaniu wymienionych podatków.